Omlag 20 deltok på slåttedag i Haugtrøenget

Slåttedagen konkurrerte med Steinkjermartnan om publikum men noen tok turen til Haugtrøeneget i det fine lørdagsværet 9.august.
Det ble servert kaffe og sjokoladekake fra Bakern. Det ble informert om slåtteprosjektet som er i sitt 11.år og omfatter også Knedalsenget. Område som slås utgjør omlag 150 dekar og av dette slås ca 80 dekar. Hvert år slås mellom 20 og 30 dekar. Det meste med motorisert slåmaskin men også ljå blir brukt, spesielt i kantene mot skog og i ulent terreng. Slåtten følger en plan som er utarbeidet av Anders Lyngstad fra NINA (Norsk institutt for naturforskning) . Anders var sammen med oss en dag i år for å lage en ny plan som skal gjelde fra neste år og i 10 år.

På slåttedagen viste vi slått med maskin og ljå samt bruk av slåttemaskina til å rake sammen graset.
Bilde; Øystein Aunan kvesser ljåen til slåttedagen

Bilde under får Vigdis Mæhlumsveen prøve maskina til å rake sammen graset

Etter slått skal graset fjernes og brennes ihht plan. Så langt det lar seg gjøre kjører vi graset ned til mat for storfe i Dala. Dvs, Giltmarkveien må være tørr for å unngå kjøreskader. I år ble en liten del kjørt ned, men tidligere år er omtrent halve slåtten brukt til dyrefor.
I år har 8 deltatt på årets slått. For arbeide godtgjøres det med noen kroner fra Statsforvalteren; årets slått med kr 48 000, som omfatter 21 dekar slåtteareal, noen timer til rydding av kanter og kaffe/kake til slåttedag.
